Islandica

Koronavirus na Islandu

Koronavirus – COVID 19 na Islandu a aktuální vstupní požadavky pro cestování na Island: Islandská vláda ustanovila rozhodnutí, která značně a negativně ovlivnila turistický ruch na Islandu.  Tato ustanovení jsou nyní  stále v platnosti (do další schůze vlády 31.1.2021), kdy parlament s hlavním epidemiologem znovu zváží aktuální situaci. Nyní je pro všechny nově příchozí na Island požadováno dvojí testování a 5-6 denní karanténa. Island se snaží potlačit šíření nemoci COVID-19 (SARS-CoV-2) na svém teritoriu, a proto vydal následující opatření:  1/ Před odletem je nutné se registrovat v oficiálním islandském systému https://visit.covid.is/  2/ Ten, kdo přiletí na Island z jiné země se musí podrobit testu PCR na COVID-19  přímo na mezinárodním letišti v Keflavíku (nebo jiných hraničních přechodech) hned po příletu. Následně se musí izolovat a strávit 5 dní v karanténě. Informace naleznete zde: https://www.landlaeknir.is/servlet/file/store93/item42645/Instructions%20for%20travellers%20in%20quarantine%2015.08.2020.pdf.  Klient může pokračovat na místo svého ubytování / karantény, kde počká na výsledky testu. 3) Pátý den bude PCR test na koronavirus povinně zopakován. Oba testy jsou nyní zdarma, hradí je islandský stát (dle vyhlášky platné do 31.1.2021). Pokud bude druhý test znovu negativní klient se může volně pohybovat po ostrově. Pokud by byl test pozitivní klient musí podstoupit 14 denní izolaci. V případě, že klient nechce být podroben testům na COVID-19, musí podstoupit 14 denní karanténu. Více informací můžete sledovat přímo na stránkách islandské vlády: https://www.government.is/ nebo na webu https://www.covid.is/english. Důležité informace pro cestovatele ohledně případné karantény naleznete na oficiálních stránkách zde: https://www.covid.is/categories/tourists-travelling-to-iceland.

Povinné nošení roušek na Islandu: dle posledních rozhodnutí islandské vlády je nutné mít nasazenou roušku v prostorách, kde nemůžete dodržet rozestup 2 metry od ostatních osob. Povinné nošení roušek je také zavedeno ve veřejné dopravě a na autobusových transferech mezi letištěm a Reykjavíkem. Provozovatelé exkurzí a turistických služeb vyžadují nošení roušek při svých transferech (konzultujte vždy se svou cestovní kanceláří).

ZPRÁVY ISLAND COVID-19: k dnešnímu dni 11.12. 2020 je na Islandu registrováno 553 nakažených osob s nemocí COVID-19. 52 osob se nachází ve vážném stavu a 313 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu od  září stoupá míra nákazy mezi Islanďany i přes uvedenou karanténu pro nově příchozí na ostrov. Aktuální bilance je 42 na 100.000 obyvatel. Vláda všem doporučuje, aby si stáhli aplikaci https://www.covid.is/app/en. Při cestě respektujte islandské zákony a vyhlášky ke koronaviru.

ZPRÁVY ISLAND 10.12: islandská vláda pordloužila platnost omezení sdružování kvůli pandemii koronaviru do 12. 1. 2021. Stále platí, že není dovoleno se sdružovat ve více jak 10 osobách. Obchody mají regulované vstupné osob. Sportoviště a bazény jsou nyní uzavřené . Sportovní a kulturní akce jsou suspendovány do odvolání. Restaurace, kde se prodává alkohol, musejí zavřít do 21:00 hodin. Bazény a wellness areály jsou uzavřené. Noční kluby a bary jsou zavřené do odvolání.

tabulka úmrtnosti na COVID-19 na Islandu

ZPRÁVY ISLAND 4.11.: na Islandu registrováno 803 nakažených osob s nemocí COVID-19. Tři osoby se nachází ve vážném stavu a 71 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu od  září stoupá míra nákazy koronavirem mezi Islanďany. Zpřísňují se tedy opatření, která už se dají srovnat se situací ve zbytku Evropy. Islanďané jsou vyzývání, aby se stýkali co nejméně. Nárůst úmrtí se za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Z celkově 10 úmrtí tato smutná bilance na bezpečném Islandu stoupla na 28 osob.

ZPRÁVY 1.11: k dnešnímu dni s platností do 17.11. vstupují v platnost následující omezení: Není dovoleno se sdružovat ve více jak 10 osobách. Obchody, které jsou menší než 1,000 m2 mohou povolit vstup  maximálně 50 osobám. Sportoviště a bazény jsou nyní uzavřené Sportovní a kulturní akce jsou suspendovány do odvolání. Restaurace, kde se prodává alkohol, musejí zavřít do 21:00 hodin. Noční kluby a bary jsou zavřené do odvolání. Modrá laguna je zavřená do 30.11. (v prosinci bude otevřená o víkendech).

ZPRÁVY ISLAND 20.10.:na Islandu je registrováno 1250 nakažených osob s nemocí COVID-19. Tři osoby se nachází ve vážném stavu a 25 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu stoupl počet úmrtí z 11 na 12 osob (11 osob zemřelo v první vlně na jaře a jedna osoba zemřela během října). Island přitvrzuje vládní opatření v boji s koronavirem, protože i přes relativně malá čísla v porovnání s Českou republikou a jinými zeměmi, Islandu by v nadcházejících týdnech mohlo hrozit přeplnění nemocnic a nedostatek zdravotníků.

ZPRÁVY 4.10: islandská Ministryně zdravotnictví Svandís Svavarsdóttir vydala další nařízení pro potlačení nemoci COVID-19 na Islandu. Jsou zakázána shromažďování nad 20 osob (až na pár stanovených výjimek, například pohřby mají povolen maximální počet 50 osob). Fitness centra, bary, night-cluby a herny jsou od tohoto data uzavřené. Počet návštěvníků v bazénech je limitován na maximální počet 50% jejich oficiální kapacity. Vzdálenost mezi lidmi musí být minimálně 2 metry, jinak je povinné mít nasazenou roušku nebo respirátor. Školy zůstávají otevřené.

Island se s pandemií koronaviru vypořádal naprosto ukázkově. Za celou dobu krize, tedy od března do 12.prosince 2020. této nemoci na Islandu podlehlo „pouze“ 28 osob. I přesto mějte na paměti instrukce vyhlášené islandskou vládou:

DŮLEŽITÉ INFORMACE: pokud jste na Islandu a máte příznaky nemoci koronavirus COVID 19, nehcoďte do nemocnice. Je nutné volat na lokální číslo 1700. Pokud voláte ze zahraničního telefonu, volejte na číslo +354 544 4113. Zde získáte potřebné informace o dalším postupu od vyškolených profesionálů.

Islandská vláda připravila stránky ohledně nemoci COVID 19 zde: https://www.covid.is/english.

Stáhněte si povinně aplikaci: https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY ISLAND 5.8.: k tomuto srpnovému datu jsou na Islandu evidovány pouze 2 nakažené osoby s nemocí COVID-19. Nikdo se nenachází ve vážném stavu. Jedna osoba je s tímto typem nemoci hospitalizována (ne ve váženém stavu). Dle prohlášení hlavního islandského epidemologa, vir SARS-CoV-2 na Islandu ztrácí na síle a je při nákaze méně agresivní. Turisté se mohou po ostrově volně pohybvovat po doručení výsledků o svém negativním testo na COVID-19. Je požadováno jen jedno testování bez karantény.

ZPRÁVY 28.7: Doposud bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 55.182 osob. Z nich bylo (od 15. června) identifikováno pouze 23 nakažených. V izolaci se nachází 15 osob, nikdo není hospitalizován. Celková kvóta nákazy na Islandu za celou dobu koronaviru je 1857 osob – z toho 10 mrtvých. Z těchto dat tedy vyplývá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak, tato severská destinace za poslední měsíc jeví nejmenší známky nákazy z celé Evropy.

ZPRÁVY 31.7.: z důvodu uvlnění restrikcí na Islandu, se Islandská vláda rozhodla vydat novou vyhlášku prot turisty, aby ochránila své obyvatele. Turisté, kteří na Islandu budou pobývat více jak 10 dní musít s platností od 31.7. 2020 projít na Islandu druhým testem na COVID-19. Tento test musí podstoupit během 4-6 dnu svého pobytu v jednom z určených zařízení, která se nacházejí kolem ostrova a v hlavním městě. Tento druhý test je zdarma. 

ZPRÁVY 28.7: Doposud bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 55.182 osob. Z nich bylo (od 15. června) identifikováno pouze 23 nakažených. V izolaci se nachází 15 osob, nikdo není hospitalizován. Celková kvóta nákazy na Islandu za celou dobu koronaviru je 1857 osob – z toho 10 mrtvých. Z těchto dat tedy vyplývá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak, tato severská destinace za poslední měsíc jeví nejmenší známky nákazy z celé Evropy.

ZPRÁVY 16.7: bylo schváleno, že občané Dánska, Norska, Finska a Německa mohou cestovatna Island bez povinné karantény a bez povinného testování po příletu. Tyto země byly vyhodnoceny jako málo rizikové pro šíření nemoci COVID-19 na Islandu a byla jim udělena vyjímka. Islanďané, kteří se vrací do vlasti také nemusí podstupovat testování PCR při příletu, ani povinnou karanténu. Jsou však nabádani k opatrnosti, aby zabránili šíření viru.

ZPRÁVY 28.6: Dnes bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 1.365 osob. Z nich byl identifikován pouze jeden nakažený. Celkově tedy od počátku testování nově příchozích na Island (od 15.6. 2020) bylo testováno na hranicích 12.471 osob z nichž byly potvrzeny 4 osoby jako pozitivní (z toho dva Islanďani). Z těchto dat tedy vyplívá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak tato severská destinace jeví nejmenší známky nákazy.

  • Počet aktuálně nakažených osob na Islandu (z celkové populace) 0,22% 0,22%
  • Počet nakažených osob na Islandu od 28. února 2020 1,35% 1,35%
  • Počet otestovaných Islanďanů na Islandu 52% 52%

ZPRÁVY ISLAND: k dnešnímu dni 23.6. 2020 je na Islandu registrováno 8 nakažených osob s nemocí COVID-19. Nikdo není ve vážném stavu ani hospitalizován. Dle prohlášení hlavního islandského epidemologa, vir SARS-CoV-2 na Islandu ztrácí na síle a je při nákaze méně agresivní. Islandská vláda doporučuje, aby si turisté přijíždějící na Island stáhli aplikaci https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY 11.6: Islandská vláda vydala detailní instrukce ohledně testování při příletu / příjezdu na Island. Bohužel rozhodnutí hlavního epidemologa zavrhlo možnost použití testů na COVID-19 ze země odkud klient přilétá. Tím tedy nebude (alespoň prozatím) možné reciproční uznávání testu PCR na koronavirus mezi Českou republikou a Islandem. Klienti tedy budou muset podstoupit testy PCR na koronavirus COVID-19 přímo na letišti nebo v přístavech.

ZPRÁVY 7.6: k dnešnímu dni jsou na Islandu registrováni pouze 2 nakažení lidé s nemocí COVID-19. Tímto se dá slavnostně prohlásit, že Island (alespoň v tento moment) úspěšně zvládl boj s pandemií koronaviru SARS-CoV-2, na jedničku! Z celkově 1807 potvrzených případů se 1794 osob již vyléčilo a v nemocnici nyní není nikdo hospitalizován s COVID-19.  Za celou dobu pandemie na ostrově zemřelo „jen“ 10 osob.

ZPRÁVY 1.6: Česká vláda schválila „systém semaforu“ přimčemž zařadila Island do takzvané zelené zóny. Od 15.6. 2020 tedy mohou Česi volně cestovat na Island s tím, že po návratu z této destinace nebude vyžadována ani čtrnáctidenní karanténa ani negativní test na COVID-19. Do zelené zóny bylo kromě Islandu zařazeno také Norsko, Finsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

ZPRÁVY 7.6: po 8 týdnech se znovu otvírají islandské´termální bazény. I přesto, že k otevření došlo v nočních hodinách 00:01 islandští milovnící bazénů bylli nastoupeni již od desáté hodiny večer ve frontách a  hned po otevření plováren, této dobré zprávy využíli. V Reykjavíku fronty dosahovali údajně až 200-300 osob. Tak hurá do termální vody :-), krerá má nejen relaxační účinky.

 ZPRÁVY 20.5. 2020: Islandská vláda jedná o možnosti hradit testy na COVID-19 přijíždějícím turistům na Island během prvních 14 dnů po znovuotevření hranic. Kapacita by měla stačit na 1000 osob denně s tím, že testy budou z keflavíckého letiště převezeny do laboratoří v Reykjavíku a vyhodnoceny do 5 hodin od odebrání vzorků. Touto invoativní strategií chtějí podpořit turistický ruch, který jednm z hlavních tahounů islandské ekonomiky.

ZPRÁVY 18.5: po 8 týdnech se znovu otvírají islandské´termální bazény. I přesto, že k otevření došlo v nočních hodinách 00:01 islandští milovnící bazénů bylli nastoupeni již od desáté hodiny večer ve frontách a  hned po otevření plováren, této dobré zprávy využíli. V Reykjavíku fronty dosahovali údajně až 200-300 osob. Tak hurá do termální vody :-), krerá má nejen relaxační účinky.

 ZPRÁVY 13.5. 2020: Island vyhlásil znovuotevření hranic pro turisty na 15.6.2020 s tím, že nově příjíždějící na Island nebudou nutně muset podstupovat 14 denní karanténu, ale budou se moci nechat otestovat na letišti, nebo se prokázat negativním testem. Islandská vláda by měla oznámit přesné instrukce ohledně testů do konce května. Informace sledujte na oficiálních web. stránkách.

ZPRÁVY 24.4: Islandská vláda vyhlásila dočasné uzavření hranic pro volný vstup na své území. Každý kdo přiletí na Island od 24.4. do 15.5. 2020 bude nuecen zústat během 14 dní po příletu v karanténě. Tímto se má zamezit nejen šíření nemoci COVID-19 na Islandu, ale také zabránit volnému pohybu osob v Schengenu.

ZPRÁVY 26.3. 2020: Island je jedna ze zemí, kde mají otestován procentuálně největší počet obyvatel na světě. Z celkové populace 365.000 je otestováno 12.615 což je 3,5% obyvatel (*v ČR je to pouze 0,25%).   Z toho je 802 osob nakažených, což je 0,22% obyvatel. Počet úmrtí k datu 26.3. jsou 2 osoby.

ZPRÁVY 23.3. 2020: Island zavádí restrikce kvůli omezení šíření koronaviru COVID 19, Do 12. dubna je vyhlášen zákaz sdružování  nad 20 osob. Restaurace a ostatní služby však fungují nadále. Islanďani jsou však nabádáni, aby dodržovali odstup a hygienu rukou.

ZPRÁVY 28.2. 2020:  Na Islandu je potvrzen první člověk nakažený nemocí coronavirus COVID-19. Žádná omezení na Islandu nejsou a turistický ruch funguje v normálu. Islandské nemocnice jsou připravené a pro případ karantény jsou připravena i další místa.

statistiky COVID-19 Island

Konavirus – COVID 19 na Islandu – květen 2020:  hlavní islandský epidemiolog v souvislosti s vládními opatřeními vyhlašuje, že od 15.6. 2020 nebude nutná pro cizince na Islandu karanténa po příjedu. Turisté a nově přijíždějící na ostrov si budou moci zvolit ze třech možností:  A) otestovat se na nemoc COVID-19 přímo na letišti (prvních 14 dní mají být resty až pro 1000 osob zdarma, následně za poplatek), B) Prokázat se platným negativním PCR na COVID-19, C) Podstoupit 14 denní karanténu.

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – duben 2020:  kvůli nařízení ze strany Evropské unie ohledně volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru, Island dne 24. dubna uzavírá své hranice. Z důvodu omezení šíření nákazy koronaviru byla ustanovena přechodná karanténa na donu 14 dní pro všechny nově přilétající na Island. Toto pravidlo bylo vyhlášeno s omezenou platností do 15.5.2020. Na Islandu však není povinné nosti roušky, a omezení běžného života jsou jen částečná.

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – březen 2020:  celosvětová pandemie koronaviru značně ovlivnila život místních obyvatel. I přesto, že na Islandu se nepotýkají s takovým množstvím omezení jako v České republice, hrozba koronaviru ochromuje islandskou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že velká část osob pracuje v turistickém ruchu a na turistice je závislý i hlavní ekonomický příjem tohoto magického ostrova, spíše než strach z koronaviru, Islanďany děsí další ekonimická krize (viz obrovský ekonomický propad z roku 2008) . Na Islandu tedy všichni doufají, že celosvětové restrikce kvůli koronaviru nepotrvají příliš dlouho a rozběhne se klasický chod země i příliv turistů.

Pro veškeré aktuální a oficiální informace konzultujte stránky islandské vlady na https://www.government.is/a islandského ministerstva zdravotnictví https://www.landlaeknir.is/english/. Další informace naleznete zde: https://safetravel.is/ Obrázek statistik nákazy je PrtSc ze stránky covid.is.