Islandica

Koronavirus na Islandu

Koronavirus – COVID 19 na Islandu:  máme dobré zprávy pro nadšence cestování a milovníky Islandu. Zdá se, že „Země ohně a ledu“ zcela zastavila šíření nového koronaviru. Nyní je na Islandu pouze 13 osob s nákazou nemocí COVID-19. Jsme tak připraveni přivítat vás v naší oblíbení destinaci. Island znovu otvírá hranice zahraničním návštěvníkům ode dne 15.6. 2020. Podmínky, které jsou nyní nastavené islandskou vládou jsou následovné, nabízejí se tři možnosti:  A) ten kdo přiletí na Island z jiné země musí prokázat oficiálním testem z laboratoře, že je COVID-19 negativní. B) Může si nechat udělat test přímo na mezinárodním letišti v Keflavíku hned po příletu a počkat na jeho negativní výsledek, který bude doručen do 5 hodin, C) Podstoupení 14 denní karantény.  Přesné podmínky a instrukce,  jak  bude testování na letišti probíhat, nebo jak  budou nově příchozí na Island prokazovat negativní výsledky koronaviru je nyní v jednání. Islandská vláda vydá přesné instrukce do konce měsíce května. Více informací můžete sledovat přímo na https://www.government.is/. Hranice jsou sice otevřené již nyní, ale vstup je podmíněn restrikcemi. Island musel uzavřít hranice dle dohod Schengenu od 24.4. do 15.5. 2020.

https://www.covid.is/app/enIsland se s pandemií koronaviru vypořádal naprosto ukázkově. Za celou dobu krize, tedy od března do 26.5. této nemoci na Islandu podlehlo pouze 10 osob. I přesto mějte na paměti instrukce vyhlášené islandskou vládou:

DŮLEŽITÉ INFORMACE: pokud jste na Islandu a máte příznaky nemoci koronavirus COVID 19, nehcoďte do nemocnice. Je nutné volat na lokální číslo 1700. Pokud voláte ze zahraničního telefonu, volejte na číslo +354 544 4113. Zde získáte potřebné informace o dalším postupu od vyškolených profesionálů.

Islandská vláda připravila stránky ohledně nemoci COVID 19 zde: https://www.covid.is/english.

Stáhněte si povinně aplikaci: https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY ISLAND: k dnešnímu dni 26.5. 2020 je na Islandu registrováno pouze 13 nakažením osob COVID-19. Tímto se dá slavnostně prohlásit, že Island zvládl boj s pandemií koronaviru na jedničku! Z celkově 1804 potvrzených případů se 1791 již vyléčilo a v nemocnici nyní není nikdo hospitalizován s COVID-19.  Za celou dobu pandemie na ostrově zemřelo „jen“ 10 osob,

ZPRÁVY 20.5: Islandská vláda jedná o možnosti hradit testy na COVID-19 přijíždějícím turistům na Island během prvních 14 dnů po znovuotevření hranic. Kapacita by měla stačit na 1000 osob denně s tím, že testy budou z keflavíckého letiště převezeny do laboratoří v Reykjavíku a vyhodnoceny do 5 hodin od odebrání vzorků. Touto invoativní strategií chtějí podpořit turistický ruch, který jednm z hlavních tahounů islandské ekonomiky.

Otevření hranic na Islandu pro turisty:

Dny

:

Hodiny

:

Minuty

:

Vteřiny

ZPRÁVY 18.5: po 8 týdnech se znovu otvírají islandské´termální bazény. I přesto, že k otevření došlo v nočních hodinách 00:01 islandští milovnící bazénů bylli nastoupeni již od desáté hodiny a  hned této dobré zprávy využíli. V Reykjavíku fronty dosahovali údajně až 200-300 osob. Tak hurá do vody 🙂

 ZPRÁVY 13.5. 2020: Island vyhlásil znovuotevření hranic pro turisty na 15.6.2020 s tím, že nově příjíždějící na Island nebudou nutně muste podstupovat 14 denní karanténu, ale budou se moci nechat otestovat na letišti, nebo se prokázat negativním testem..

ZPRÁVY 24.4: Islandská vláda vyhlásila dočasné uzavření hranic pro volný vstup na své území. Každý kdo přiletí na Island od 24.4. do 15.5. 2020 bude nuecen zústat během 14 dní po příletu v karanténě. Tímto se má zamezit nejen šíření nemoci COVID-19 na Islandu, ale také zabránit volnému pohybu osob v Schengenu.

ZPRÁVY 26.3. 2020: Island je jedna ze zemí, kde mají otestován procentuálně největší počet obyvatel na světě. Z celkové populace 365.000 je otestováno 12.615 což je 3,5% obyvatel (*v ČR je to pouze 0,25%).   Z toho je 802 osob nakažených, což je 0,22% obyvatel. Počet úmrtí k datu 26.3. jsou 2 osoby.

ZPRÁVY 23.3. 2020: Island zavádí restrikce kvůli omezení šíření koronaviru COVID 19, Do 12. dubna je vyhlášen zákaz sdružování  nad 20 osob. Restaurace a ostatní služby však fungují nadále. Islanďani jsou však nabádáni, aby dodržovali odstup a hygienu rukou.

ZPRÁVY 28.2. 2020:  Na Islandu je potvrzen první člověk nakažený nemocí coronavirus COVID-19. Žádná omezení na Islandu nejsou a turistický ruch funguje v normálu. Islandské nemocnice jsou připravené a pro případ karantény jsou připravena i další místa.

statistiky COVID-19 Island

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – duben 2020:  kvůli nařízení ze strany Evropské unie ohledně volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru, Island dne 24. dubna uzavírá své hranice. Z důvodu omezení šíření nákazy koronaviru byla ustanovena přechodná karanténa na donu 14 dní pro všechny nově přilétající na Island. Toto pravidlo bylo vyhlášeno s omezenou platností do 15.5.2020. Na Islandu však není povinné nosti roušky, a omezení běžného života jsou jen částečná.

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – březen 2020:  celosvětová pandemie koronaviru značně ovlivnila život mísntích obyvatel. I přesto, že na Islandu se nepotýkají s takovým množstvím omezení jako v České republice, hrozba koronaviru ochromuje islandskou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že velká část osob pracuje v turistickém ruchu a na turistice je závislí i hlavní ekonomický příjem tohoto magického ostrova, spíše než strach z koronaviru, Islanďany děsí další ekonimická krize (viz obrovský ekonomický propad z roku 2008) . Na Islandu tedy všichni doufají, že celosvětové restrikce kvůli koronaviru nepotrvají příliš dlouho a rozběhne se klasický chod země i příliv turistů.

Pro veškeré aktuální a oficiální informace konzultujte stránky islandské vlady na https://www.government.is/a islandského ministerstva zdravotnictví https://www.landlaeknir.is/english/. Další informace naleznete zde: https://safetravel.is/ Obrázek statistik nákazy je PrtSc ze stránky covid.is.