Islandica

Koronavirus – COVID 19 na Islandu

COVID 19 – vstupní podmínky, testy na Island, restrikce na Islandu v době pandemie koronaviru. Aktualizováno 1.1.2022

AKTUÁLNÍ PLATNÉ SMĚRNICE:  podmínky vstupu na Island pro občany České republiky mají několik kategorií dle toho, zda jste prodělali COVID-19, nebo máte kompletní vakcinaci, a zda tuto skutečnost můžete prokázat platným certifikátem uznávaným islandskou vládou. Pokud máte platné certifikace, můžete na Island vstoupit bez karantény. Potřebujete jen registraci a negativní PCR nebo antigenní test provedený oficiální laboratoří maximálně 72 hodin před odletem. Příletový formulář na Island (nutno vyplnit před odletem) naleznete zde: https://visit.covid.is/registration/

Oficiální informace vydané islandskou vládou můžete konzultovat zde: https://island.is/en/p/entry. 

ISLAND – POVINNÁ REGISTRACE PŘED ODLETEM:  před příjezdem na Island je nutné se registrovat na webových stránkách https://visit.covid.is/.  Tato registrace vyžaduje vaše osobní data, mobilní číslo, potvrzení o negativní testu PCR (s maximálním stářím 72 hodin před odletem), adresu místa, kde bude trávit karanténu a prohlášené o vašem zdravotním stavu. Registraci je možné vyplnit až od 72 hodin před vaším příjezdem na Island (ne dříve!).

ISLAND – NEGATIVNÍ PCR nebo ANTIGENÍ TEST 72 HODIN PŘED ODLETEM:  pro vstup na území Islandu je vyžadován oficiální negativní test z laboratoře, který je v angličtině a je možné ověřit jeho legální původ. Výjimku mají děti narozené v roce 2005 a později. K tomu je potřeba se prokázat certifikátem o očkování proti nemoci COVID – koronavirus s tím, že musíte mít minimálně 14 dní prodlevu po finální dávce (u Janssen vakcíny se vyžaduje také 14 dní po první-finální dávce).

Je možné letět na Island bez vakcinace proti koronaviru?

Pokud nemáte požadované vakcinace a certifikáty, čeká vás navíc DVOJÍ TESTOVÁNÍ PO PŘÍLETU NA ISLAND. Pro neočkované cestovale JE POVINNOSTÍ SE UCHÝLIT DO KARANTÉNY PO DOBU 5-6 DNÍ, kde se čeká na výsledek druhého testu PCR. Oba testy jsou nyní zdarma (hrazené islandským státem). Děti narozené v roce 2005 nebo později podstoupí karanténu se svými rodiči /opatrovníky. Karanténa je ukončená po obdržení druhého negativního testu PCR na Covid-19.

Mohu cestovat na Island, když jsem prodělal COVID?

Pokud jste prodělali COVID (máte oficiální pozitivní test, který to dokáže) je možné cestovat na Island bez karantény. Je však nutné, aby váš pozitivní test nebyl starší než 180 dní a s uplynutím minimální platnosti 14 dní před před odletem.

Uznávané certifikáty islandskou vládou můžete konzultovat zde.

MEZIPŘISTÁNÍ NA ISLANDU: pokud jste tranzitní pasažéři a nebudete na Islandu opouštět tranzitní prostor, testování po příletu ani karanténa se vás netýká. Pokud máte mezipřistání na Islandu do 48 hodin, s tím, že budete opouštět tranzitní prostor, je nutné, abyste také předložili požadovaný negativní test a certifikace.

Další informace a novinky:

– Testování dětí narozených v roce 2005 nebo později není povinné po příletu nebo jiných hraničních přechodech na Islandu. Děti narozené v roce 2005 nemusí podstupovat karanténu, pokud cestují v doprovodu dospělé osoby, která také nepodléhá režimu karantény.

Které vakcíny jsou na Islandu akceptovány? Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen/Johnson&Johnson, BIBP/Sinopharm, Sinovac, Covishield, Covaxin, Nuvaxovid, Covovax. Více informací na https://www.covid.is/english.

Cestování na Island s karanténou po příletu: Islandská vláda ustanovila v srpnu roku 2020 přísná rozhodnutí pro potlačení šíření pandemie COVID-19 na svém území, která značně ovlivnila turistický ruch. Tato ustanovení jsou nyní  stále v platnosti pro cestovatele, kteří se nemohou prokázat certifikátem o vakcinaci nebo certifikátem o prodělání nemoci COVID-19. Ustanovení jsou v platnosti do 1.7.2021, kdy by se údajně měla omezení dále rozvolňovat. Nyní je však pro všechny nově příchozí (bez vakcinace a certifikací) na Island požadováno dvojí testování a 5-6 denní karanténa. Stále platná opatření:  1/ Před odletem je nutné se registrovat v oficiálním islandském systému https://visit.covid.is/  a nechat si udělat PCR nebo antigenní test (max 72 hodin před odletem). 2/ Následně je povinnost strávit 5/6 dní v karanténě. Informace naleznete zde: https://www.landlaeknir.is/servlet/file/store93/item42645/Instructions%20for%20travellers%20in%20quarantine%2015.08.2020.pdf.  Klient může pokračovat na místo svého ubytování / karantény, kde počká na výsledky testu. 3) Pátý den je nutné PCR test na koronavirus zopakovat. Oba testy jsou nyní zdarma, hradí je islandský stát (dle aktuálně platné vyhlášky – do odvolání). Pokud bude druhý test znovu negativní klient se může volně pohybovat po ostrově. Pokud by byl test pozitivní klient musí podstoupit 14 denní izolaci. V případě, že klient nechce být podroben testům na COVID-19, musí podstoupit 14 denní karanténu automaticky. Více informací můžete sledovat přímo na stránkách islandské vlády: https://www.government.is/ nebo na webu https://www.covid.is/english. Důležité informace pro cestovatele ohledně případné karantény naleznete na oficiálních stránkách zde: https://www.covid.is/categories/tourists-travelling-to-iceland.

Povinné nošení roušek na Islandu: dle posledních rozhodnutí islandské vlády je nutné mít nasazenou roušku v prostorách, kde nemůžete dodržet rozestup 2 metry od ostatních osob. Povinné nošení roušek je také zavedeno ve veřejné dopravě a na autobusových transferech mezi letištěm a Reykjavíkem. Provozovatelé exkurzí a turistických služeb vyžadují nošení roušek při svých transferech (konzultujte vždy se svou cestovní kanceláří).

Návrat z Islandu do České republiky:  máte otázky ohledně testů nebo karantény po návratu? Konzultujte vždy aktuální směrnice na stránkách MZV.

·        Nově platí, že pokud máte alespoň 14 dní po druhé dávce očkování proti Covid-19, můžete se vracet z ,červených‘ a ,oranžových‘ zemí  do ČR bez testů či karantény. Pro očkované klienty to tedy velmi usnadní cestování.

Aktuální rozdělení rizikových zemí najdete na stránkách MZV  – ISLAND nepatří mezi rizikové země

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Vzor potvrzení o očkování naleznete zde

https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/certifikat-o-provedenem-ockovani.

Certifikát ke stažení po vakcinaci: https://koronavirus.mzcr.cz/ockovaci-prukaz-je-jiz-online

ZPRÁVY ISLAND COVID-19: k dnešnímu dni 3.1. 2022 je na Islandu kompletně naočkováno 283 920 osob, což je 90% populace starší 12 let. Více jak 50 procent populace starší 12 let obdrželo posilující dávku. Turismus na Islandu funguje od léta 2021 prakticky bez omezení. Vláda všem doporučuje, aby si stáhli aplikaci https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY ISLAND 1.1. 2022: dle posledních statistik na Islandu stále trvá velmi vysoká incidence přes 2 500 osoba na  100.000 obyvatel za posledních 14 dní. V karanténě se nyní nachází rekordních 6.273 osob. I přes tato velmi vysoká čísla je úmrtnost na Islandu doposud poměrně malá. Od počátku pandemie bylo na Islandu evidováno 37 úmrtí. Nyní se islandská vláda snaží s novými restrikcemi omezit komunitní šíření nemoci.  

ZPRÁVY ISLAND 15.6. 2021: je na Islandu kompletně naočkováno 128.645 osob, což je 1/3 populace. Celkově bylo podáno 317.82 vakcín.  Za posledních 14 dnů je bilance nákazy 8 osob na 100.000 obyvatel. Denní přírůstky nakažených Islanďanů – jsou nyní 2 osoby. Vláda všem doporučuje, aby si stáhli aplikaci https://www.covid.is/app/en. Při cestě respektujte islandské zákony a vyhlášky ke koronaviru.

ZPRÁVY ISLAND 14.6. 2021: islandská vláda si bohužel znovu dala na čas, a podmínky týkající se vstupu do země, které měly vstoupit v platnost 15.6., oznámila až dne 14.6.  Tato vskutku absurdní situace rozhodně neulehčuje snadné cestování na náš oblíbený magický ostrov. Bohužel stávající restrikce byly prodlouženy do 1.7. 2021. Dobrou zprávou však naopak je že sopka v oblasti Eldgos-Gosstodvarnar-i-Geldingadal nadále krásně chrlí, takže pokud se vám podaří cestu na Island uskutečnit, máte se na co těšit.

ZPRÁVY ISLAND COVID-19: k dnešnímu dni 4.4. 2021 je na Islandu registrováno 125 nakažených osob s nemocí COVID-19. Z toho je 1 osoba hospitalizována. Za celou dobu pandemie koronaviru na Islandu zemřelo 29 osob. Aktuální bilance onemocnění je 23 osob na 100.000 obyvatel. Na Islandu je nyní naočkováno 24.344 občanů z celkového počtu 368.000. Islandská vláda oznámila, že v červnu by měla být naočkována většina populace, a mělo by tak dojít k rozvolnění restrikcí.

ZPRÁVY ISLAND 19.3. 2021: v noci začala dlouho očekávaná vulkanická erupce v oblasti poloostrova Reykjanes. Sopka Fagradalsfjall chrlí poklidně a nepředstavuje tedy nebezpečí pro obyvatele. Kvůli koronavirovým opatřením není však jednoduché na Island zaletět bez příprav, bez testů a bez karatény. Erupci si tedy užívají hlavně místní obyvatelé. Pokud si tento unikátní jev nechcete nechat ujít, doporučujeme vyrazit na Island na delší dobu a projít karanténou (5-6 dní) se dvěma PCR testy.

ZPRÁVY ISLAND COVID-19:  9.3. 2021 je na Islandu registrováno 17 nemocných s virem COVID-19. Z toho je 7 osob hospitalizováno. Nikdo z nakažených se nenachází ve vážném stavu. Za březen nedošlo k úmrtí na COVID. Bilance onemocnění je: 3 osoby na 100.000 obyvatel. Na Islandu je nyní naočkováno 12.709 občanů. Island plánuje proočkovat celou populaci čítající 368.000 do konce roku. S očkováním rizikových skupin by mělo dojít k uvolnění restrikcí pro cestování na letní měsíce.

ZPRÁVY ISLAND 24.2. 2021: islandská vláda oznamuje částečné rozvolnění restrikcí kvůli koronaviru:  sdružování osob se zvyšuje na 50, fanoušci mohou navštěvovat sportovní klání, v kultuře je možné navštěvovat představení s rouškou a určenými fixními místy na sezení, bary a restaurace mohou mít otevřené do 23:00 hodin, je možné navštěvovat bazény, tělocvičny a sportovní centra. Obchodní centra jsou otevřená s restrikcí 200 osob / prostor. Do konce února bylo vakcinováno více jak 10.000 Islanďanů.

ZPRÁVY ISLAND COVID-19: 25.1. 2021 je na Islandu registrováno 61 nakažených osob s nemocí COVID-19. Z toho je 17 osob hospitalizováno. Naštěstí se nikdo nenachází ve vážném stavu. V lednu je stav nákazy na Islandu mnohem nižší než předchozí měsíce. Aktuální bilance je 10 osob na 100.000 obyvatel. Islandská vláda každý týden vyhodnocuje centra nákazy, přičemž upravuje aktuální restrikce. Školy jsou během ledna zavřené a nebo fungují na turnusy v případě nejmladších ročníků.

ZPRÁVY ISLAND 15.1. 2021: Úmrtnost za celou dobu pandemie koronaviru na Islandu dosáhla čísla 29 zesnulých. V porovnání s ostatními zeměmi by mohl jí Island v tomto ohledu příkladem. Celkově se na Islandu zatím nakazilo nemocí COVID-19 přes 5.990 osob. Island v lednu testuje kolem 500 osob (místních obyvatel) denně. Berme však v potaz, že na Islandu celkově žije  368.000 obyvatel. Testování na hraničních přechodech se pohybuje ve podobných číslech 400-600 testů denně.

ZPRÁVY ISLAND COVID-19: 21.12. 2020 je na Islandu registrováno 553 nakažených osob s nemocí COVID-19. 52 osob se nachází ve vážném stavu a 313 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu od  září stoupá míra nákazy mezi Islanďany i přes uvedenou karanténu pro nově příchozí na ostrov. Aktuální bilance je 42 na 100.000 obyvatel. Vláda v prosinci razantně zpřísnila opatření a omezila i návštěvu dětí ve školách. Infekce na Islandu v zimních měsících dosáhla svého prozatímního maxima.

ZPRÁVY ISLAND 10.12: islandská vláda pordloužila platnost omezení sdružování kvůli pandemii koronaviru do 12. 1. 2021. Stále platí, že není dovoleno se sdružovat ve více jak 10 osobách. Obchody mají regulované vstupné osob. Sportoviště a bazény jsou nyní uzavřené . Sportovní a kulturní akce jsou suspendovány do odvolání. Restaurace, kde se prodává alkohol, musejí zavřít do 21:00 hodin. Bazény a wellness areály jsou uzavřené. Noční kluby a bary jsou zavřené do odvolání.

tabulka úmrtnosti na COVID-19 na Islandu

ZPRÁVY ISLAND 4.11.: na Islandu registrováno 803 nakažených osob s nemocí COVID-19. Tři osoby se nachází ve vážném stavu a 71 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu od  září stoupá míra nákazy koronavirem mezi Islanďany. Zpřísňují se tedy opatření, která už se dají srovnat se situací ve zbytku Evropy. Islanďané jsou vyzývání, aby se stýkali co nejméně. Nárůst úmrtí se za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Z celkově 10 úmrtí tato smutná bilance na bezpečném Islandu stoupla na 28 osob.

ZPRÁVY 1.11: k dnešnímu dni s platností do 17.11. vstupují v platnost následující omezení: Není dovoleno se sdružovat ve více jak 10 osobách. Obchody, které jsou menší než 1,000 m2 mohou povolit vstup  maximálně 50 osobám. Sportoviště a bazény jsou nyní uzavřené Sportovní a kulturní akce jsou suspendovány do odvolání. Restaurace, kde se prodává alkohol, musejí zavřít do 21:00 hodin. Noční kluby a bary jsou zavřené do odvolání. Modrá laguna je zavřená do 30.11. (v prosinci bude otevřená o víkendech).

ZPRÁVY ISLAND 20.10.:na Islandu je registrováno 1250 nakažených osob s nemocí COVID-19. Tři osoby se nachází ve vážném stavu a 25 osob je s tímto typem nemoci hospitalizováno. Na Islandu stoupl počet úmrtí z 11 na 12 osob (11 osob zemřelo v první vlně na jaře a jedna osoba zemřela během října). Island přitvrzuje vládní opatření v boji s koronavirem, protože i přes relativně malá čísla v porovnání s Českou republikou a jinými zeměmi, Islandu by v nadcházejících týdnech mohlo hrozit přeplnění nemocnic a nedostatek zdravotníků.

ZPRÁVY 4.10: islandská Ministryně zdravotnictví Svandís Svavarsdóttir vydala další nařízení pro potlačení nemoci COVID-19 na Islandu. Jsou zakázána shromažďování nad 20 osob (až na pár stanovených výjimek, například pohřby mají povolen maximální počet 50 osob). Fitness centra, bary, night-cluby a herny jsou od tohoto data uzavřené. Počet návštěvníků v bazénech je limitován na maximální počet 50% jejich oficiální kapacity. Vzdálenost mezi lidmi musí být minimálně 2 metry, jinak je povinné mít nasazenou roušku nebo respirátor. Školy zůstávají otevřené.

Island se s pandemií koronaviru vypořádal naprosto ukázkově. Za celou dobu krize, tedy od března do 12.prosince 2020. této nemoci na Islandu podlehlo „pouze“ 30 osob. I přesto mějte na paměti instrukce vyhlášené islandskou vládou:

DŮLEŽITÉ INFORMACE: pokud jste na Islandu a máte příznaky nemoci koronavirus COVID 19, nehcoďte do nemocnice. Je nutné volat na lokální číslo 1700. Pokud voláte ze zahraničního telefonu, volejte na číslo +354 544 4113. Zde získáte potřebné informace o dalším postupu od vyškolených profesionálů.

Islandská vláda připravila stránky ohledně nemoci COVID 19 zde: https://www.covid.is/english.

Stáhněte si povinně aplikaci: https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY ISLAND 5.8.: k tomuto srpnovému datu jsou na Islandu evidovány pouze 2 nakažené osoby s nemocí COVID-19. Nikdo se nenachází ve vážném stavu. Jedna osoba je s tímto typem nemoci hospitalizována (ne ve váženém stavu). Dle prohlášení hlavního islandského epidemologa, vir SARS-CoV-2 na Islandu ztrácí na síle a je při nákaze méně agresivní. Turisté se mohou po ostrově volně pohybvovat po doručení výsledků o svém negativním testo na COVID-19. Je požadováno jen jedno testování bez karantény.

ZPRÁVY 28.7: Doposud bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 55.182 osob. Z nich bylo (od 15. června) identifikováno pouze 23 nakažených. V izolaci se nachází 15 osob, nikdo není hospitalizován. Celková kvóta nákazy na Islandu za celou dobu koronaviru je 1857 osob – z toho 10 mrtvých. Z těchto dat tedy vyplývá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak, tato severská destinace za poslední měsíc jeví nejmenší známky nákazy z celé Evropy.

ZPRÁVY 31.7.: z důvodu uvlnění restrikcí na Islandu, se Islandská vláda rozhodla vydat novou vyhlášku prot turisty, aby ochránila své obyvatele. Turisté, kteří na Islandu budou pobývat více jak 10 dní musít s platností od 31.7. 2020 projít na Islandu druhým testem na COVID-19. Tento test musí podstoupit během 4-6 dnu svého pobytu v jednom z určených zařízení, která se nacházejí kolem ostrova a v hlavním městě. Tento druhý test je zdarma. 

ZPRÁVY 28.7: Doposud bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 55.182 osob. Z nich bylo (od 15. června) identifikováno pouze 23 nakažených. V izolaci se nachází 15 osob, nikdo není hospitalizován. Celková kvóta nákazy na Islandu za celou dobu koronaviru je 1857 osob – z toho 10 mrtvých. Z těchto dat tedy vyplývá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak, tato severská destinace za poslední měsíc jeví nejmenší známky nákazy z celé Evropy.

ZPRÁVY 16.7: bylo schváleno, že občané Dánska, Norska, Finska a Německa mohou cestovatna Island bez povinné karantény a bez povinného testování po příletu. Tyto země byly vyhodnoceny jako málo rizikové pro šíření nemoci COVID-19 na Islandu a byla jim udělena vyjímka. Islanďané, kteří se vrací do vlasti také nemusí podstupovat testování PCR při příletu, ani povinnou karanténu. Jsou však nabádani k opatrnosti, aby zabránili šíření viru.

ZPRÁVY 28.6: Dnes bylo na Islandu otestováno na hraničních přechodech 1.365 osob. Z nich byl identifikován pouze jeden nakažený. Celkově tedy od počátku testování nově příchozích na Island (od 15.6. 2020) bylo testováno na hranicích 12.471 osob z nichž byly potvrzeny 4 osoby jako pozitivní (z toho dva Islanďani). Z těchto dat tedy vyplívá, že není důvod k obavám při cestování na Island. Naopak tato severská destinace jeví nejmenší známky nákazy.

  • Počet aktuálně nakažených osob na Islandu (z celkové populace) 0,22% 0,22%
  • Počet nakažených osob na Islandu od 28. února 2020 1,35% 1,35%
  • Počet otestovaných Islanďanů na Islandu 52% 52%

ZPRÁVY ISLAND: k dnešnímu dni 23.6. 2020 je na Islandu registrováno 8 nakažených osob s nemocí COVID-19. Nikdo není ve vážném stavu ani hospitalizován. Dle prohlášení hlavního islandského epidemologa, vir SARS-CoV-2 na Islandu ztrácí na síle a je při nákaze méně agresivní. Islandská vláda doporučuje, aby si turisté přijíždějící na Island stáhli aplikaci https://www.covid.is/app/en

ZPRÁVY 11.6: Islandská vláda vydala detailní instrukce ohledně testování při příletu / příjezdu na Island. Bohužel rozhodnutí hlavního epidemologa zavrhlo možnost použití testů na COVID-19 ze země odkud klient přilétá. Tím tedy nebude (alespoň prozatím) možné reciproční uznávání testu PCR na koronavirus mezi Českou republikou a Islandem. Klienti tedy budou muset podstoupit testy PCR na koronavirus COVID-19 přímo na letišti nebo v přístavech.

ZPRÁVY 7.6: k dnešnímu dni jsou na Islandu registrováni pouze 2 nakažení lidé s nemocí COVID-19. Tímto se dá slavnostně prohlásit, že Island (alespoň v tento moment) úspěšně zvládl boj s pandemií koronaviru SARS-CoV-2, na jedničku! Z celkově 1807 potvrzených případů se 1794 osob již vyléčilo a v nemocnici nyní není nikdo hospitalizován s COVID-19.  Za celou dobu pandemie na ostrově zemřelo „jen“ 10 osob.

ZPRÁVY 1.6: Česká vláda schválila „systém semaforu“ přimčemž zařadila Island do takzvané zelené zóny. Od 15.6. 2020 tedy mohou Česi volně cestovat na Island s tím, že po návratu z této destinace nebude vyžadována ani čtrnáctidenní karanténa ani negativní test na COVID-19. Do zelené zóny bylo kromě Islandu zařazeno také Norsko, Finsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

ZPRÁVY 7.6: po 8 týdnech se znovu otvírají islandské´termální bazény. I přesto, že k otevření došlo v nočních hodinách 00:01 islandští milovnící bazénů bylli nastoupeni již od desáté hodiny večer ve frontách a  hned po otevření plováren, této dobré zprávy využíli. V Reykjavíku fronty dosahovali údajně až 200-300 osob. Tak hurá do termální vody :-), krerá má nejen relaxační účinky.

 ZPRÁVY 20.5. 2020: Islandská vláda jedná o možnosti hradit testy na COVID-19 přijíždějícím turistům na Island během prvních 14 dnů po znovuotevření hranic. Kapacita by měla stačit na 1000 osob denně s tím, že testy budou z keflavíckého letiště převezeny do laboratoří v Reykjavíku a vyhodnoceny do 5 hodin od odebrání vzorků. Touto invoativní strategií chtějí podpořit turistický ruch, který jednm z hlavních tahounů islandské ekonomiky.

ZPRÁVY 18.5: po 8 týdnech se znovu otvírají islandské´termální bazény. I přesto, že k otevření došlo v nočních hodinách 00:01 islandští milovnící bazénů bylli nastoupeni již od desáté hodiny večer ve frontách a  hned po otevření plováren, této dobré zprávy využíli. V Reykjavíku fronty dosahovali údajně až 200-300 osob. Tak hurá do termální vody :-), krerá má nejen relaxační účinky.

 ZPRÁVY 13.5. 2020: Island vyhlásil znovuotevření hranic pro turisty na 15.6.2020 s tím, že nově příjíždějící na Island nebudou nutně muset podstupovat 14 denní karanténu, ale budou se moci nechat otestovat na letišti, nebo se prokázat negativním testem. Islandská vláda by měla oznámit přesné instrukce ohledně testů do konce května. Informace sledujte na oficiálních web. stránkách.

ZPRÁVY 24.4: Islandská vláda vyhlásila dočasné uzavření hranic pro volný vstup na své území. Každý kdo přiletí na Island od 24.4. do 15.5. 2020 bude nuecen zústat během 14 dní po příletu v karanténě. Tímto se má zamezit nejen šíření nemoci COVID-19 na Islandu, ale také zabránit volnému pohybu osob v Schengenu.

ZPRÁVY 26.3. 2020: Island je jedna ze zemí, kde mají otestován procentuálně největší počet obyvatel na světě. Z celkové populace 365.000 je otestováno 12.615 což je 3,5% obyvatel (*v ČR je to pouze 0,25%).   Z toho je 802 osob nakažených, což je 0,22% obyvatel. Počet úmrtí k datu 26.3. jsou 2 osoby.

ZPRÁVY 23.3. 2020: Island zavádí restrikce kvůli omezení šíření koronaviru COVID 19, Do 12. dubna je vyhlášen zákaz sdružování  nad 20 osob. Restaurace a ostatní služby však fungují nadále. Islanďani jsou však nabádáni, aby dodržovali odstup a hygienu rukou.

ZPRÁVY 28.2. 2020:  Na Islandu je potvrzen první člověk nakažený nemocí coronavirus COVID-19. Žádná omezení na Islandu nejsou a turistický ruch funguje v normálu. Islandské nemocnice jsou připravené a pro případ karantény jsou připravena i další místa.

statistiky COVID-19 Island

Konavirus – COVID 19 na Islandu – květen 2020:  hlavní islandský epidemiolog v souvislosti s vládními opatřeními vyhlašuje, že od 15.6. 2020 nebude nutná pro cizince na Islandu karanténa po příjedu. Turisté a nově přijíždějící na ostrov si budou moci zvolit ze třech možností:  A) otestovat se na nemoc COVID-19 přímo na letišti (prvních 14 dní mají být resty až pro 1000 osob zdarma, následně za poplatek), B) Prokázat se platným negativním PCR na COVID-19, C) Podstoupit 14 denní karanténu.

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – duben 2020:  kvůli nařízení ze strany Evropské unie ohledně volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru, Island dne 24. dubna uzavírá své hranice. Z důvodu omezení šíření nákazy koronaviru byla ustanovena přechodná karanténa na donu 14 dní pro všechny nově přilétající na Island. Toto pravidlo bylo vyhlášeno s omezenou platností do 15.5.2020. Na Islandu však není povinné nosti roušky, a omezení běžného života jsou jen částečná.

Koronavirus – COVID 19 na Islandu – březen 2020:  celosvětová pandemie koronaviru značně ovlivnila život místních obyvatel. I přesto, že na Islandu se nepotýkají s takovým množstvím omezení jako v České republice, hrozba koronaviru ochromuje islandskou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že velká část osob pracuje v turistickém ruchu a na turistice je závislý i hlavní ekonomický příjem tohoto magického ostrova, spíše než strach z koronaviru, Islanďany děsí další ekonimická krize (viz obrovský ekonomický propad z roku 2008) . Na Islandu tedy všichni doufají, že celosvětové restrikce kvůli koronaviru nepotrvají příliš dlouho a rozběhne se klasický chod země i příliv turistů.

Pro veškeré aktuální a oficiální informace konzultujte stránky islandské vlady na https://www.government.is/a islandského ministerstva zdravotnictví https://www.landlaeknir.is/english/. Další informace naleznete zde: https://safetravel.is/ Obrázek statistik nákazy je PrtSc ze stránky covid.is.